جابجایی شیردان گاو چگونه رخ می دهد؟
X
تبلیغات
امروز: پنجشنبه 31 خرداد 1403
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

جابجایی شیردان گاو چگونه رخ می دهد؟

جابجایی شیردان گاو چگونه رخ می دهد؟ دسته: تحقیق
بازدید: 131 بار
فرمت فایل: docx
حجم فایل: 634 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 12

شیردان (Abomasum‎) بخش چهارم و قسمت اصلی معده نشخوارکنندگان است که روده در دنباله آن قرار دارد شیردان جدار ضخیم و چین‌خورده دارد شیردان معده حقیقی گاو است و در حدود ۲۰ لیتر حجم دارد دیواره این قسمت از معده شیره‌های معده را ترشح می‌کند که شامل کمتر از نیم درصد اسید کلریدریک و دو آنزیم پپسین و رنین است شیردان دارای دیاستازها و غدد گوارشی و عصاره مع

قیمت فایل فقط 60,000 تومان

خرید

دلایل جابه جایی شیردان گاو

شیردان و سیرابی یکی از غذاهای مقوی و سرشار از ویتامین و پروتئین است که به عنوان معده اصلی گاو زنده محسوب می شود و در صورتی که مدیریت مناسب در تغذیه گاو آبستن انجام نشود ممکن است با افزایش یا کمبود کنسانتره یا خرد شدن بیش از حد مواد خوراکی عملا باعث خالی شدن شکمبه شود که همین عملا باعث جابجایی شیردان گاو از سمت راست به سمت چپ می شود و عملا بیماری را شکل می دهد که از علائم آن کاهش مصرف خوراک، کاهش تولید شیر پس از زایمان می توان اشاره کرد.

پرورش گاوهای شیری و گوشتی به منظور تولید گوشت، شیر انجام می شود که در شغل گاوداری مهمترین فاکتور تغذیه مناسب دام زنده است که می تواند باعث کاهش بیماری های گاوی از جمله تب شیر، کتوزیس و جابجایی شیردان شود. اینکه شما بتوانید بهترین نژاد گاوهای شیری و گوشتی را پرورش دهید تنها زمانی به موفقیت شما منجر می شود که علاوه بر تجهیز کردن گاوداری در کنار آن خوراک گاو شیری و گوشتی توسط کارشناسان تغذیه دام و طیور نوشته شده باشد و به موقع و به صورت کاملا استاندارد به دام ها داده شود. جابجایی شیردان یکی از بیماری گاوی است که می تواند تا شش هفته پس از زایمان گاو رخ دهد و با علائمی چون کاهش مصرف خوراک، وجود مدفوع چسبناک و خشک و همچنین تولید گاز همراه باشد که با غلتاندن گاو یا دواندن دام می تواند مشکل حل شود یا در موارد شدید و حاد با عمل جراحی به درمان بیماری کمک کرد.

شیردان گاو کجاست؟

شیردان یا همان معده واقعی گاو در قسمت کف شکمبه قرار دارد که نزدیک به 20 لیتر محتویات را در خود جای می دهد و در صورتی که پر نباشد ممکن است با جابجایی شیردان از سمت راست به سمت چپ گاو همراه شود. یکی از غذاهای خوشمزه و مقوی از سیرابی و شیردان گاو تولید می شود و وجود زخم شیردان ممکن است باعث بروز مشکلاتی برای دام زنده و عملا کاهش تولید مثل و زایش شود.

یکی از بیماریهای مربوط به تغذیه جابجایی شیردان یا پیچ خوردگی معده است .میزان وقوع بیماری 5% است و در 90% از موارد تشخیص داده میشود و وقوع این بیماری از 1 هفته مانده به زایمان تا 3 هفته بعد از آن است . همچنین در 90 درصد از موارد با حرکت شیردان از قسمت پایین سمت راست حفره شکمی به سمت چپ , جابجایی به سمت چپ رخ میدهد.

جابجایی سمت راست شیردان عبارت است از یک جابجایی یا تاب شیردان در طرف راست که جریان غذا و خون را محدود میکند و از نوع اول خطرناکتر است .

جابجایی شیردان گاو چگونه رخ می دهد؟

شیردان گاو در سمت راست قرار دارد و ممکن است به دلیل کاهش مصرف خوراک توسط دام و همچنین مواردی چون فشار زیاد جنین در زمان زایمان باعث جابجایی آن به سمت چپ گاو شود که با انجام آزمایش پینگ تست توسط دامپزشک کاملا قابل تشخیص است. بیماری جابجایی شیردان در بین گاوهای شیرده نزدیک به 5 درصد اعلام شده است که نزدیک به 80 درصد از بیماری در یک ماه اول شیردهی گاو رخ می دهد که کاملا طبیعی است اما در صورت درمان نکردن سریع بیماری می تواند باعث کاهش درصد تولید مثل و زایش گوساله از این دسته از گاوها شود.

قیمت فایل فقط 60,000 تومان

خرید

برچسب ها : شیردان گاو وعوامل جابجایی شیردان گاو , Cow abomasum , Cow milk , زخم شیردان , دلایل جابه جایی شیردان گاو , شیردان گاو کجاست؟ , جابجایی شیردان گاو چگونه رخ می دهد؟ , علائم و نشانه های گاوهای مبتلا به جابجایی شیردان , عوامل و دلایل تاثیر گذار در بروز بیماری جابجایی شیردان گاو , روش های پیشگیری از بروز بیماری

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر
لوگو نماد اعتماد الکترونیک
لوگو نماد اعتماد الکترونیک
logo-samandehi
'گارانتی خرید
logo-guarantee